Rodiče se spojují proti segregaci

09.02.2015 21:22

28.1.2015    Lidové noviny    str. 04    Domov

KATEŘINA ELIÁŠOVÁ       

Vznikla aliance Rodiče za inkluzi, která má prosazovat začlenění dětí s různými problémy do běžných škol.

PRAHA Bartoloměj Kubík není jen tak obyčejný kluk. Narodil se s Williamsovým syndromem, vzácným genetickým onemocněním, které se projevuje mimo jiné lehkou či střední mentální retardací. A ačkoliv by se svým postižením běžně skončil jako žák speciální základní školy, jeho maminka Hana pro něj vybojovala možnost učit se se zdravými dětmi na běžné liberecké základce.

Ťukali si na čelo Cesta k vysněnému cíli ale nebyla jednoduchá, paní Kubíkovou později napadlo podělit se o své zkušenosti i s dalšími matkami handicapovaných dětí. A tak vznikla aliance Rodiče za inkluzi.

Jde o neformální sdružení rodičů, kteří chtějí pro své různým způsobem znevýhodněné děti zajistit vzdělání v běžné škole.

Hana Kubíková si před lety musela umět pomoct sama, dnes dokáže díky své zkušenosti poradit druhým. Boj sváděla už ve chvíli, kdy chtěla Bartoloměje umístit v běžné mateřské škole.

Už tehdy byl problém sehnat místo pro zdravé dítě, natož pro to její se zdravotním postižením. Stálo ji to hodně úsilí, ale nakonec se podařilo, i když asistenta platila ze svého. Další problémy ale přišly ve chvíli, kdy chtěla syna přihlásit k zápisu do školy. „Psychologové i lékaři si ťukali na čelo, měli mě za hysterickou ambiciózní matku, která neví, co je pro její dítě dobré,“ vzpomíná.

A i když po pěti měsících přiznává, že z toho škola původně nebyla „úplně odvázaná“, její ředitelka i učitelé Bartoloměje přijali a společně s jeho asistentkou mu pomáhají učit se se zdravými dětmi. „Dělá neuvěřitelné pokroky, drží s nimi krok. Přiznám se, že tak dobré jsem to nečekala,“ říká dnes Hana Kubíková.

I další členka aliance Jolana Šmarhovyčová by mohla vyprávět o svých dětech, které z poradny poslali do segregované třídy, i když k tomu nebyl důvod. Teď pomáhá romským rodinám připravovat jejich děti k zápisům a může se pochlubit hned několika prvňáky, kterým její rady pomohly.

Finance? Největší zádrhel Aliance teď plánuje spustit kampaň, aby se o ní dozvěděla široká veřejnost. „Věříme, že se nám společně podaří prosadit změny ve financování podpory znevýhodněných žáků,“ klade si aliance za cíl. Právě financování pomoci těmto dětem a vzdělávání učitelů přitom členky aliance vidí jako největší zádrhel v systému inkluzivního vzdělávání.

„Posun představuje novela školského zákona, otevírá dětem s různými vzdělávacími potřebami vstup do běžného školství. Navíc říká, že pokud dítě potřebuje podporu ve vzdělání, má na ni ze zákona nárok a musí být na ni alokováno dostatek peněz,“ chválí ministerstvo školství předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. Zákon teď jde ve sněmovně do třetího čtení.

Foto popis| Malému Bartoloměji Kubíkovi pomáhá ve škole asistentka

Foto autor| FOTO J. LANGER, ČT24